Żółw lądowy i jego prawidłowe żywienie – poradnik

Dobrze jest zdecydować się na odpowiednie żywienie żółwi lądowych. Tylko dzięki temu będziemy mogli zapewnić im pokarm, który pozytywnie wpływa na ich kondycję fizyczną, jak i stan zdrowia, samopoczucie. Jeśli będziemy im dostarczać nieodpowiednią dietę, to musimy liczyć się z występowaniem u nich pewnych chorób, głównie wątroby, czy nerek. Takie narządy, jeśli są uszkodzone, to są w stanie doprowadzić do poważnych komplikacji, ryzyko związane z zimowaniem także występuje. Na jaki pokarm powinniśmy zdecydować się dla żółwi lądowych? Przede wszystkim powinien być on bogaty w minerały, witaminy, ubogi w tłuszcze, proteiny, bogaty w błonnik. Ilość pokarmu, który zapewniamy takim zwierzakom, także wydaje się być bardzo istotne.

Jeśli będziemy przesadzać, to na pewno nie wychodzimy na tym korzystnie. O wiele lepiej będzie zapewnić im taką ilość, która jest odpowiednia. Jak przedstawiają się najlepsze produkty w diecie żółwi, które pochodzą z morza śródziemnego, żółwi lądowych? Dobrze jest zdecydować się na zapewnienie im sałaty rzymskiej, listkowej. Nie powinniśmy uwzględniać sałat głowiastych, na przykład lodową. Wydają się być one ubogie w składniki odżywcze. Dobrze jest zastosować się na pewne działania, dzięki którym pokarm dla żółwia okaże się jeszcze pewniejszy. Nie powinniśmy zapewniać naszemu przyjacielowi gotowych i granulowanych komercyjnych karm dla żółwi.

Pokarm dla żółwi

Bardzo ciekawym pokarmem dla żółwi na pewno wydaje się być trawa. Trzeba zaznaczyć, że sprawdza się dla geochelone sulcata, jak i geochelone pardalis, czy gopherus agassizii. Jednak nie wydaje się być pokarmem wystarczającym. Jedynie jest częścią naturalnej diety. Młode pędy traw stanowią przysmak dla wielu innych gatunków zwierząt. Właściciele starają się także na zapewnienie im pewnych rodzajów mięsa. Do nich możemy już zaliczyć ślimaki, które są także świetnym przysmakiem.

żółw
Zdjęcie poglądowe – nie prezentuje opisanego żółwia.

Gotowy do zimowania

Możliwe, że zastanawiamy się nad tym, kiedy dochodzi do zimowania naszego żółwia, czy w ogóle będzie przechodził taki okres w danym roku. Jeśli żółw nie jest gotowy do zimowania pod koniec sierpnia, to nie będzie gotowy w październiku. Przede wszystkim żółw powinien być zaopatrzony w odpowiednie rezerwy tłuszczu. Stanowi on przecież magazyn witamin, jak i wody. Jeśli żółw nie będzie posiadał takich składników, to wydaje się to być dla niego wysokie zagrożenie. Przecież one są niezbędne przy zimowaniu, podtrzymują zwierzę przy życiu. Dobrze jest zająć się pewną opieką nad naszym żółwiem. Możemy to uczynić przy pomocy sprawdzenia stanu zdrowia naszego żółwia. Wystarczy wziąć pod uwagę oznaki opuchlizny, zapalenia, wydzielinę. Gdy występuje pewien problem, to dobrze jest wybrać się do weterynarza. To on będzie mógł dostosować określony tryb leczenia, który wydaje się być najskuteczniejszym działaniem. Jednak możemy zainteresować się jeszcze innymi częściami ciała naszego zwierzaka. W przypadku nosa dobrze jest wziąć pod uwagę uporczywie cieknięcie, wysiek. To także wymaga zastosowania pilnej wizyty u weterynarza. Dzięki temu jest odizolowany od innych osobników. Taki wypad do specjalisty jest ważny, jeśli następują na ogonie objawy zapalenia, wewnętrznej infekcji, na nogach przedstawiają się nieprawidłowe guzki, opuchlizna, w uszach membrany pokrywające wewnątrz nie są płaskie, są ledwo wklęsłe.

Warunki zimowania żółwia

Powinniśmy wziąć pod uwagę jeszcze zapewnienie odpowiednich warunków do zimowania dla naszego żółwia. Tylko dzięki temu taki proces będzie przechodził u niego na wysokim poziomie. O czym powinniśmy pamiętać? Przede wszystkim do przyczyn śmierci takich zwierząt, żółwi lądowych, zaliczamy błędy w zapewnieniu odpowiedniej ochrony podczas zimowania, jak i próby zimowania gatunków, które tak naprawdę w naturze nie zimują. Zastosowanie takich wytycznych dla naszych żółwi jest bardzo istotne. Będziemy mogli cieszyć się swoim przyjacielem przez bardzo długi czas. Nie powinniśmy zapominać o tym, że żółw stanowi dla nas konkretne szczęście. Przekonuje się o tym każdy właściciel, którzy przywiązuje się do takiego zwierzaka. Dlatego chce zapewnić mu jak najlepsze warunki do życia. Oczywiście możemy zdecydować się na pewne urozmaicenie życia naszego żółwia. W jaki sposób?

żółw
Zdjęcie poglądowe – nie prezentuje opisanego żółwia.

Wielu właścicieli decyduje się na wypuszczanie, co pewien czas, żółwia, poza akwarium. Na pewno takie działania przyczyniają się do polepszenia jego samopoczucia, jak i zdrowia. Ma możliwość poruszać się po większej przestrzeni. Wypady na zewnątrz powinny być jednak zachowane na wysokim poziomie bezpieczeństwa. Nie chcemy przecież, aby inne zwierzę skrzywdziło naszego przyjaciela. Będzie to zależne także od naszych możliwości. Jeśli posiadamy własną działkę i ogród, to na pewno w takim miejscu będziemy mogli przebywać z naszym żółwiem. Dobrze jest zapewnić mu większą przestrzeń także w basenie, po którym będzie mógł się poruszać. Takie działania wydają się być bardzo korzystne dla żółwi lądowych. Powinniśmy przekonać się o pewnej formie jedzenia, która przyczynia się do ulepszenia zdrowia, jak i kondycji fizycznej. Dowiedzieliśmy się, że ma ona istotny wpływ na wynik zimowania, jak i inne działania związane z żywieniem.