Wzrok u kotów – dlaczego koty widzą w ciemności?

Dla człowieka utrata wzroku wiąże się z niesamowita tragedią i znacznym pogorszeniem jego dobrostany psychicznego. Podobne są nasze odczucia w przypadku, gdy do utraty wzroku dochodzi u naszego pupila. Mimo naszych pesymistycznych zapatrywać radzą sobie one dużo lepiej niż jesteśmy w stanie sobie wyobrażać. Kocie pole widzenia jest o jakieś siedemdziesiąt stopni szersze niż pole widzenia przeciętnego człowieka. Sprawia to, że zwierzę może świetnie kalkulować odległości między obiektami. Takie widzenie przestrzenne nie jest dostępne człowiekowi. Kot dzięki swojemu wzrokowi bez problemu jest w stanie wykonywać wiele ze swoich efektywnych akrobacji czy doskonale polować. Trudno zaprzeczyć, że wzrok u kota jest czymś nieszczególnie istotnym. Dlatego wszelakie objawy wskazujące na jakiekolwiek procesy mogące uszkodzić wzrok kota są sygnałem do natychmiastowej wizyty u weterynarza.

Przykładem może być widoczne opuchnięcie spojówek czy pojawienie się wydzieliny ropnej na powiekach. Nie należy odbierać utraty wzroku u zwierzęcia jako katastrofy. Każde stworzenie z wiekiem ma coraz gorszy wzrok i wszystkie się do tego dostosowują. Kot wychowywany w domu będzie sobie radził na znajomym terenie bez większych problemów. Przydatne są do tego także kocie wibrysy czyli włosy czuciowe. Dzięki nim w razie konieczności poradzą sobie w wykrywaniu przeszkód. Warto także mimo wszystko w ramach możliwości powstrzymać się od generalnego przemeblowywania mieszkania. Podobnie jak u niewidomych ludzi, koty w dużym stopniu potrafią wykorzystywać słuch do orientowania się w terenie i dlatego dobrze jest zapewnić kotu dobrą opiekę nad tym zmysłem. Niezależnie od tego jak bardzo kot wygląda na samodzielnego nie możemy pozostawić go samego sobie i przykładowo wypuszczać na dwór. Może się skończyć dla niego w sposób bardzo nieprzyjemny. Czasami fakt, że nasze zwierzę straciło wzrok wychodzi w momencie badań u weterynarza bo zaczniemy się zastanawiać nad pojawiającymi się niezdarnościami w niektórych momentach. Psy mają podobny kąt widzenia jak kot. Dużo częściej jednak opierają się na innych zmysłach niż wzrok, więc dla nich przestawienie się na korzystanie tylko z nich nie jest dużym problemem. Zwykle zwierzęta tracą wzrok przez zaćmę. Dotyczy to zwłaszcza zwierząt w wieku podeszłym. Zaćma jest procesem chorobowym, w którym dochodzi do zmętnienia soczewki oka. gdy tylko będziemy mieli podejrzenia co do wystąpienia choroby oczu to trzeba iść do weterynarza bo możliwe, że proces degeneracji uda się jeszcze odwrócić i zwierzę zachowa zdolność widzenia. W momencie stwierdzenia ślepoty zwierzęcia konsultacja z weterynarzem pozwoli poznać naturę problemu i wykluczyć choćby rozwijający się proces nowotworowy. Jak postępować ze zwierzęciem, które jest ślepe? Jak już pisałam lepiej nie zmieniać rozkładu mieszkania, a jeśli już jest to konieczne to zmiany niech będą stopniowe, żeby zwierzę było w stanie opanować nowe rozplanowanie.

kot
Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Przestawienie się na inne zmysły niż wzrok sprawia, że wyostrzają się one, więc wysokie i niespodziewane hałasy mogą dezorientować stworzenie podobnie jest z nieznanymi im zapachami takimi jak odświeżacze powietrza. Wychodząc z psem na dwór dobrym rozwiązaniem będzie trzymanie się jednej ustalonej trasy, którą pozna i będzie w stanie poruszać się na niej bez niebezpieczeństwa dla siebie. Ostrzeganie psa o możliwych przeszkodach pozwoli mu dostosować się do sytuacji. Trzeba się liczyć z tym, że niewidome zwierzę będzie agresywne wobec obcych. Wynika to z tego, że pies nie jest w stanie odpowiednio wcześnie ich zaobserwować i być wystraszony nagłym pojawieniem się choćby dziecka. Z powodu strachu może najzwyczajniej zaatakować. Jeśli pies przed utratą wzroku był bardzo aktywny czy pracował to konieczne będzie zapewnienie mu odpowiedniej ilości zastępczych aktywności by nie popadł w apatię i nie pogorszył się jego stan zdrowia. Kalectwo naszego podopiecznego nie może zwalniać go z ćwiczeń czy reagowania na komendy głosowe. Wymaganie ich i ciągłe ich ćwiczenie da psu poczucie, że mimo wszystko życie toczy się dalej i jest dobrze. Niewidome zwierzęta mogą zmniejszać swoją aktywność przez co dużo łatwiej będą one tyć. Obowiązkowe jest w tym momencie dostosowanie ilości pokarmów do potrzeb bo bardzo łatwo będzie przekarmić i utuczyć niepotrzebnie psa czy kota. Jeśli pies stopniowo traci wzrok najlepiej będzie pomóc mu oswoić się z ta sytuacją by nie była ona dla niego dodatkowym stresem. Odpowiednie wyszkolenie i kontrolowanie sytuacji, w których znajduje się zwierzę poza domem pozwoli uniknąć niebezpiecznych wydarzeń zagrażających psu. Kalectwa nie można traktować jako coś co jest wskazaniem do natychmiastowego uśpienia zwierzęcia. Może nasz pupil nie widzi, ale za nasza opiekę i specjalną troskę będzie w stanie oddać nam w naddatku ofiarowaną nam miłość. Życie nie zawsze wymaga posiadania wszystkich sprawnych zmysłów. Porzucanie chorego zwierzęcia, gdzieś w lesie jest jedną z najgorszych decyzji, które można podjąć w takim momencie. Jest to skazywanie go na śmierć, nie natychmiastową, ale powolna i pełną strachu oraz cierpienia.