badania kierowców Bielsko, badania kierowców Bielsko

Gdzie wykonać badania psychologiczne kierowców?

Na bezpieczeństwo na szosach w największym stopniu wpływają kwalifikacje prowadzących poruszające się po nich auta. Szczególnie ważne jest to dla kierowców profesjonalnych – między innymi taksówkarzy oraz kierowców TIR-ów i busów. W ich przypadku ważne są zarówno kwalifikacje, jak i uwarunkowania psychologiczne. Z tego względu kierowcy z tych profesji w myśl prawa muszą w odpowiednim terminie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Dobrze więc powiedzieć na ten temat kilka słów. W jakich odstępach powinny być wykonywane? Na czym polegają tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak należy się do nich nastawić?

Czego oczekiwać na badaniach psychotechnicznych kierowców?

Badania kierowców powinny być wykonywane co pięć lat. Ta zasada nie obowiązuje z kolei kierowców, którzy ukończyli pięćdziesiąt lat – powinni wszak przeprowadzać je co 30 miesięcy. Badania psychologiczne kierowców wykonywane są przez psychologa w wyspecjalizowanej przychodni, który najpierw wykonuje badania osobowości. Przybierają one postać rozmowy z kierowcą, podczas której odpowiada on na pytania dotyczące zachowań w skrajnych sytuacjach. Kolejna faza badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, zaś potem wykonywane są badania na specjalnych urządzeniach, podczas których sprawdzana jest zdolność szybkiego reagowania, podzielność koncentracji, percepcja szybkości i widzenie w ciemności.

Jak przygotować się do badań psychotechnicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca jest zapraszany na wizytę z psychologiem, który w jej trakcie powiadamia go, czy przeszedł badanie. Co istotne, musimy pamiętać, iż nie dla każdego ich rezultaty będą pozytywne. Szanse na pomyślne przejście badań psychologicznych kierowców możemy jednak trochę zwiększyć. W jaki sposób? W internecie znajdziemy liczne opisy działania maszyn, na jakich są wykonywane badania psychotechniczne – to świetne narzędzie, by zawczasu sprawdzić, jak one funkcjonują.

Dane firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]