Badania operatorów – na czym polegają?

Jeżeli chcesz zlecić badania operatorów Bielsko, skieruj się tutaj.

Badania psychologiczne dużej grupie z nas kojarzą się z długą i bardzo wnikliwą rozmową prowadzoną przez psychologa, który zamierza zgłębić nasze rodzinne relacje. Okazuje się jednak, że badania te znajdują także zastosowanie między innymi w czasie określania zdolności do pracy osób, które zamierzają wykonywać zawód operatora dźwigu bądź innego rodzaju ciężkiego sprzętu.

Badania operatorów: czy jest się czego bać?

Badania psychologiczne osób obsługujących maszyny budowlane nie różnią się znacznie od tych, jakie muszą przejść zawodowi kierowcy. W związku z tym obejmują dokładny wywiad zbierany przez psychologa, testy temperamentalne oraz osobowościowe, testy aparaturowe oraz testy inteligencji. Bez wątpienia testów nie powinno się obawiać. Do ich wypełnienia powinno się podejść w sposób otwarty. Znaczenie ma rzetelność i szczerość udzielanych odpowiedzi. Jednak testy aparaturowe zdają się mieć największe znaczenie w przypadku osób planujących pracować jako operator maszyn budowlanych. Pozwalają ocenić szybkość reakcji zainteresowanego. Poznając ją zyskujemy wiedzę, czy poddana badaniom osoba będzie potrafiła w wystarczająco szybki sposób reagować na dynamicznie pojawiające się w pracy sytuacje. Testy te oceniają też zdolność do widzenia przestrzennego, koncentracji uwagi i oceny prędkości obiektów pozostających w ruchu. Wszystko to ma w wypadku operatorów wózków, dźwigów i innych urządzeń bardzo duże znaczenie.

Badania operatorów: kto je przeprowadza?

Badania psychologiczne osób obsługujących maszyny budowlane może przeprowadzić tylko psycholog, który posiada uprawnienia psychologa transportu, do czego wymagane jest ukończenie uzupełniających studiów podyplomowych. Trzeba pamiętać, że badanie psychotechniczne musi być cyklicznie powtarzane. Trzeba tego pilnować, w przeciwnym razie można stracić prawo do obsługi maszyn. Dbający o przestrzeganie przepisów pracodawca powinien odsunąć od pracy pracownika, który nie ma aktualnych badań psychotechnicznych.

Dane firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]