System bankowy SWIFT – co to?

Potrzebujesz szczegółowych informacji o systemie rozliczeń SWIFT? Skieruj się na flobo.io

Pomimo, że praktycznie na co dzień korzystamy z usług bankowych, sporo Polaków pierwszy raz usłyszało o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście sankcji względem Rosji w związku z wojną na Ukrainie. Ale system SWIFT używany jest już od lat 70-tych XX wieku i jest jednym z filarów efektywnego działania bankowości światowej.

System SWIFT – ułatwia finalizację przelewów międzynarodowych

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli w polskim tłumaczeniu – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie natomiast tym skrótem nazywa się po prostu międzynarodowy system rozliczeń międzybankowych, bez którego zrobienie przelewów międzynarodowych byłoby z pewnością o wiele bardziej złożone niż obecnie. SWIFT to popularny, ale nie jedyny używany obecnie system tego rodzaju. Poza nim m.in. w Polsce korzysta się również z systemów: SEPA, SORBNET i Elixir.Na całym świecie stosowane są również różnorodne systemy lokalne, obsługujące tylko rozliczenia między bankami na obszarze jednego kraju.

Co jest wobec tego najważniejszym atutem systemu bankowego SWIFT? Obejmuje on swoim działaniem praktycznie wszystkie kraje na świecie i korzystają z niego nie tylko instytucje bankowe, których liczba obecnie przekroczyła już 11 tys., ale też domy maklerskie, giełdy oraz wiele innych jednostek finansowych. Każdy partycypant systemu SWIFT musi otrzymać niepowtarzalny kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (cyfr oraz liter). Dopuszczalne jest także przyznawanie kodu BIC oddziałowi banku, wtedy taki kod ma 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – poznaj kody BIC/SWIFT największych polskich banków

Nawet jeśli tylko sporadycznie korzystasz z transakcji międzynarodowych, warto znać kod BIC/SWIFT swojego banku, lub co najmniej wiedzieć gdzie w mgnieniu oka odszukać takie dane. Poniżej wymieniamy kody BIC/SWIFT najpopularniejszych banków, mających oddziały w Polsce.

– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]