Kilka informacji o franku szwajcarskim i gdzie znaleźć jego aktualny kurs?

Zainteresowany kursem franka? Skieruj się w to miejsce.

O franku szwajcarskim Polacy nie wiedzą za wiele, tak naprawdę zaledwie tyle, że jest to ta waluta, w której tysiące osób wzięło niegdyś kredyty, które w tym momencie trudno im spłacić. Tymczasem historia franka szwajcarskiego jest bardzo interesująca.

Frank szwajcarski – uważany za jedną z głównych walut we współczesnym świecie

Rzecz jasna, frank szwajcarski to waluta narodowa Szwajcarii, ale jest to także obowiązujący środek płatniczy w Liechtensteinie. Tak jak euro, dolar oraz funt brytyjski, frank szwajcarski jest zaliczany do kluczowych walut w dzisiejszym świecie. Ale nie była to pierwsza waluta, która pojawiła się w obiegu na terytorium historycznej Szwajcarii. Frank ogólnie mówiąc pojawił się dopiero w połowie XIX wieku i zastąpił liczne miejscowe waluty, które uprzednio były wybijane w różnych kantonach. Przez prawie dwa wieki swojego istnienia frank szwajcarski zasłynął ze swojej wyjątkowej stabilności, stawiając opór m.in. licznym zawirowaniom w okresach kryzysów politycznych i ekonomicznych, jakie miały miejsce w XX i XXI w. Co ciekawe, frank szwajcarski uznawany jest za jedną z najładniejszych walut świata. Jego banknoty drukowane od połowy 90-tych wyróżniają się fenomenalną kolorystyką i niecodzienną pionową orientacją. Na frankach przedstawiono osobistości ze świata sztuki (np. Arthura Honeggera, Sophie Taeuber-Arp czy Jacoba Burckhardta), a nie jak zwyczajowo bywa – oblicza wojskowych, monarchów bądź ministrów. Z kolei tematem nowej, dziewiątej serii banknotów są nauka, przyroda oraz Ziemia.

Aktualny kurs franka szwajcarskiego – takie informacje znajdziesz na stronach kantorów

Frank szwajcarski nieustannie cieszy się ogromnym popytem wśród inwestorów, lecz jego notowania monitorują również ciekawością kredytobiorcy z niespłaconymi pożyczkami w tej walucie. By sprawdzić najnowszy kurs franka szwajcarskiego, polecamy zaglądać na stronę kantorów online, gdzie notowania franka aktualizowane są w odstępach kilkusekundowych. Tu można także przeanalizować wahania ceny waluty w wybranym okresie. Jest to funkcja idealna dla inwestorów planujących swoje dalsze działania, jak również dla frankowiczów czuwających na najlepszy moment, żeby przewalutować złotówki na franki przed spłatą kolejnej części pożyczki.