E-faktura dostępna dla każdego przedsiębiorcy w Krajowym Systemie e-Faktur

Tutaj uzyskasz szczegółowe wiadomości dotyczące e-faktury.

System faktur ustrukturyzowanych miał planowo funkcjonować już w 4 kwartale 2021 r., lecz finalnie osoby prowadzące działalność na dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur musieli czekać parę miesięcy dłużej. Projekt wystartował z dniem 1 stycznia 2022 r. Po roku okresu przejściowego, w którym używanie KSeF jest nieobowiązkowe, zaczynając od stycznia 2023 r. stanie się to obligatoryjne dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla przedsiębiorstw zwolnionych z tego podatku.

Faktura ustrukturyzowana – ułatwienie dla dla księgowych

Faktury ustrukturyzowane to innymi słowy dokumenty elektroniczne, które posiadają ściśle sformułowaną strukturę danych zapisanych z zastosowaniem języka znaczników XML. Kodowanie XML praktycznie niewiele mówi osobie, która nie potrafi go rozszyfrować, jednakże dla dostosowanego programu do wystawiania i rozliczania faktur dokument tego typu będzie doskonale zrozumiały. Fakt, że faktury otrzymują jednolity format powoduje, że niezależnie od tego którego programu do księgowości użyją obie strony transakcji, informacje będące składnikami faktury ustrukturyzowanej zostaną rozszyfrowane w ten sam sposób. Jest to znacząca zmiana na lepsze głównie dla biur rachunkowych, które dotychczas notorycznie spotykały się z przypadkami błędnego odczytywania przez programy księgowe danych z faktur dostarczanych przez klientów w formie zdjęcia faktury papierowej czy pliku PDF. Faktura ustrukturyzowana całkiem eliminuje ewentualność błędu przy wprowadzaniu informacji z faktury przez księgową, jak również nieprawidłowego ich rozszyfrowania przez oprogramowanie do optycznego rozpoznawania znaków.

Korzystanie z Krajowego Systemu Faktur przyspiesza zwrot podatku VAT

Każdy właściciel firmy z początkiem stycznia 2021 r. może odebrać oraz wystawić faktury ustrukturyzowane przy pomocy Krajowego Systemu e-Faktur stworzonego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF osoby prowadzące działalność zyskują m.in. większe bezpieczeństwo rozliczeń, gdyż mogą być pewni, iż faktury się nie zawieruszą (KSeF zachowuje dane o nich przez 10 lat), są zwolnieni z obowiązku przesyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur oraz wcześniej otrzymają zwrot podatku VAT. Z kolei Ministerstwo Finansów zdobywa narzędzie, które umożliwia dokładniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, a więc w wyższym stopniu zapobiega patologiom w obszarze podatku dochodowego, akcyzowego i od towarów i usług. Watro podkreślić, iż konieczność stosowania KSeF nie równa się zakazowi używania komercyjnego oprogramowania księgowego, lecz musi ono zostać zintegrowane z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]