Potrzebujesz silnika szczotkowego? Koniecznie odwiedź ten adres.
Dużo maszyn, z którymi stykamy się każdego dnia i bez których mnóstwo czynności byłoby trudniejszych, wykorzystuje w swoim działaniu silniki elektryczne prądu stałego. Szczotkowe czy też bezszczotkowe, malutkie bądź olbrzymie, te silniki zmieniły nasze życie, tymczasem przeciętny człowiek najczęściej nie ma świadomości tego, jak są one skonstruowane ani jak funkcjonują te urządzenia.
Podstawowe informacje o silnikach prądu stałego
Rolą silników prądu stałego jest generowanie energii mechanicznej z energii elektrycznej. Jak informuje ich nazwa, zasila je prąd, w którym kierunek oraz zwrot przepływu ładunków elektrycznych jest stały. Takie silniki znane są od nieomal 200 lat i są wspólnym dokonaniem grupy osób. Do ich budowy, następujących usprawnień i w efekcie ich wprowadzenia do powszechnego zastosowania w rozmaitego typu maszynach, przyczyniły się eksperymenty i wynalazki uznanych naukowców połowy XIX w., jak np. Thomas Davenport, Gaston Planté i Michael Faraday. Silniki elektryczne prądu stałego skonstuowane są ze dwóch magnesów zwróconych do siebie biegunami różnoimiennymi, między którymi powstaje pole magnetyczne, nieruchomego stojana, rotora, komutatora i szczotek. Obecnie na co dzień stosowane są także bezszczotkowe silniki prądu stałego (BLDC), które głównie w związku z brakiem tej często ulegającej awarii części, są uznawane za bezpieczniejsze, bardziej wytrzymałe, i są ogólnie lubiane za ciche działanie, jak równieżfenomenalną niezawodność.
Silniki prądu stałego znajdziesz w wielu popularnych sprzętach
Stwierdzenie, iż silniki prądu stałego są używane zasadniczo wszędzie nie jest egzageracją. Jeżeli w mieszkaniu posiadasz odtwarzacz CD czy też w notebooku masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie z pewnością wykorzystano bezszczotkowy silnik. Silniki prądu stałego są modułem sterowanych na odległość samochodzików i pociągów, czyli gadżetów, którymi bawiliśmy się jako dzieci i które zapewne sprezentujemy też naszym córkom i synom. Takie silniki napędzają duże i mniejsze pompy hydrauliczne potrzebne w wielu gałęziach przemysłu, np. budowlanej, wydobywczej i produkcyjnej. W niedalekiej przyszłości, za sprawą silników DC przemieszczanie się samochodami elektrycznymi będzie powszechne, a już teraz te silniki ułatwiają naszą mobilność, bo napędzają modne rowery elektryczne, segwaye oraz hulajnogi. Silniczków na prąd stały używają również hobbyści do tworzenia najróżniejszych prototypów z zakresu robotyki i mechaniki.
Choć silniki elektryczne na prąd stały o niskiej mocy bez trudu można nabyć w sklepach hobbystycznych i z asortymentem elektronicznym, to te do przemysłowego użytkowania osiągalne są na zamówienie tylko u dystrybutorów, dostarczających niezawodne silniki od uznanych marek.
Dane firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]