Motoreduktor – co warto o nim wiedzieć?

Motoreduktor zamówisz na https://ultrarobotics.pl/motoreduktory/.

Motoreduktor to ogólnie mówiąc zintegrowane połączenie przekładni mechanicznej z napędem elektrycznym. Jak działają motoreduktory i kiedy się je wykorzystuje? O tym przeczytasz w naszym wpisie.

Motoreduktor – ogranicza prędkość obrotową silnika

Motoreduktory umożliwiają wydajne wykorzystanie silników elektrycznych jako napęd w licznych zastosowaniach w przemyśle. Za sprawą przekładni redukującej, ogromna prędkość obrotowa silnika jest redukowana nawet kilkusetkrotnie, przy symultanicznym proporcjonalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Owszem sprawność przekładni nigdy nie jest stuprocentowa, wobec tego zawsze występuje pewna różnica pomiędzy mocą wejściową i mocą wyjściową motoreduktora. W skład nierozłącznego układu jakim jest motoreduktor na ogół wchodzą też inne podzespoły jak sprzęgła czy hamulce. Ogromnym atutem motoreduktorów jest fakt, iż są to gotowe elementy, które można bez problemu znaleźć w katalogu producenta tak, aby ich parametry perfekcyjnie odpowiadały potrzebom konkretnej konstrukcji. Inżynierzy nie tracą dzięki temu tygodni, a niekiedy miesięcy, na czasochłonne obliczenia oraz testy poszczególnych zestawów części. W zależności od konstrukcji oraz typu przekładni, motoreduktory mogą być dedykowane do znacznych, średnich bądź niewielkich obciążeń, jak również do krótkotrwałego bądź długotrwałego okresu pracy.

Motoreduktor, w którym użyto wielostopniową przekładnię, pozwala otrzymać niezwykle wysoki zakres przełożeń, dochodzący wręcz do kilkudziesięciu tysięcy.

Warianty i wykorzystanie motoreduktorów

Chociaż motoreduktory mogą być konstruowane z użyciem kilku rodzajów silników (DC, BLDC, AC i bocznikowych), wyróżnia się je ze względu na rodzaj przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się więc motoreduktory:
– motoreduktory płaskie i walcowe (posiadające przekładnię walcową),
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (z przekładnią ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową).

Brak raczej takiego sektor gospodarki, w którym nie można by zastosować motoreduktora jako układu napędowego. Czy to przemysł, logistyka czy produkcja żywności, motoreduktory wprawiają w ruch najróżniejsze automaty, jak wirniki, linie produkcyjne, dachy ruchome czy atrakcje w parku rozrywki. Ogromne spektrum ich mocy, rozmiarów oraz rodzajów zastosowanych w nich silników i przekładni spowodowała, iż ilość potencjalnych kombinacji, jakie dzisiaj mają w ofercie cenieni producenci motoreduktorów, można wyrażać już nie w tysiącach, lecz wręcz w milionach.

Dane firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]