Toczki i kaski jeździeckie – z czego są wykonane?

Jeśli potrzebujesz toczka do jazdy konnej, kliknij tutaj.

Jeździectwo należy do tych dyscyplin sportu, w których zagrożenie upadkami jest szczególnie duże. A te, przez sporą prędkość i wysokość, bywają naprawdę groźne. Na uszkodzenia podatna jest szczególnie głowa dżokeja, która obligatoryjnie winna być odpowiednio chroniona. W sklepach z artykułami dla amatorów jazdy konnej można nabyć dwa rodzaje zabezpieczeń głowy – kaski oraz toczki jeździeckie. Które z nich jednak dają lepszą ochronę? O czym pamiętać podczas zakupów któregoś z tych akcesoriów?

Kaski czy toczki jeździeckie? Co lepsze?

Zwyczajna, myśliwska czapka była pierwszą jeździecką osłoną głowy. Jej fason był inspiracją do powstania toczków. Dzisiejszy toczek do jazdy konnej jest zwykle wykonany z włókna szklanego i stanowi formę pośrednią pomiędzy kaskiem, a tradycyjną czapką. Nie gwarantuje jednak tak solidnej ochrony jak kask, dlatego wskazany jest raczej do jazdy rekreacyjnej przy niewielkiej prędkości. Pod tym względem dużo lepiej wypada kask jeździecki, wykorzystywany przez wyczynowców, który posiada atesty odpowiednich organizacji – w naszym kraju jest to Polski Związek Jeździecki.

Kupujemy kask lub toczek jeździecki

Najistotniejszą kwestią przy doborze kasków jeździeckich jest bezpieczeństwo. Kask musi posiadać odpowiednie atesty oraz umożliwiać regulację swojego rozmiaru lub być idealnie dopasowany do kształtu głowy jeźdźca. Do kasku należałoby dokupić dodatki – w szczególności pokrowiec, który uprości jego transport i pozwoli uniknąć zabrudzenia. Nabywając kask jeździecki nie warto też iść na kompromis. W związku z tym, jeżeli w naszej miejscowości nie dostaniemy odpowiedniego modelu, można kupić go w sklepie internetowym.

Dane firmy:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]