Skąd bierze się nieustająca popularność literatury kryminalnej, thrillerów i horrorów?

Zamów książki thrillery na https://www.motyleksiazkowe.pl/68-kryminal-sensacja-thriller-horror.

Spora rzesza miłośników książek to wielbiciele koszmarnych opowiadań. Jedni gustują w opowiadaniach z pogranicza gore, inni uwielbiają zanurzać się w głębokie kąciki pogmatwanych procesów myślowych seryjnych morderców i bestialskich kryminalistów. W natłoku platform streamingowych i podcastów, na których udostępnionych są setki produkcji przybliżających odbiorcom prawdziwe oraz zmyślone historie, nieustannie jedną z najlepszych metod styczności z nimi pozostaje literatura kryminalna.

Kryminalne książki i thrillery – czemu sięgamy po makabryczne historie?

Amator horrorów i powieści kryminalnych bezzwłocznie odpowie, iż idzie o silny przypływ adrenaliny. Oglądając czy czytając przerażające historie pragniemy przez kilka godzin pozwolić ponieść się głębokiemu uczuciu przerażenia, którego sporadycznie doświadcza się na co dzień. Brak dziś dla człowieka w naturalnym środowisku poważnych zagrożeń, a jeśli już coś nas stresuje to na ogół niestabilność finansowa, utrata zatrudnienia czy problemy zdrowotne. Jeśli nie uprawiamy ekstremalnych sportów, nie znajdujemy się w sytuacjach, w których nasz organizm produkuje w znacznych ilościach adrenalinę, nazywaną hormonem przetrwania i stresu. A właśnie uczucie strachu uczy nas działać w sytuacjach wymagających szybkich reakcji. To dlatego baśnie Andersena oraz braci Grimm mają z reguły tak niepokojący i makabryczny wydźwięk – tak historie te uczyły dzieci o niebezpieczeństwach codziennego życia, pokazując im jednocześnie, że dobro nie zawsze zwycięża.

Książki kryminalne – ciekawsze niż film

XXI w. to wiek natychmiastowej rozrywki. Odbiorcy, jeśli wyłuskają na nią czas, szukają mini serialu albo filmu, którego obejrzenie potrwa nie więcej niż kilka godzin. Sympatycy klimatycznych kryminałów i thrillerów są wręcz rozpieszczani wyborem produkcji tego rodzaju, które dostępne są na przeróżnych platformach streamingowych. Co warte uwydatnienia, częstokroć te seriale i filmy są oparte na głośnych książkach, lecz jest im daleko do pierwowzoru i ich obejrzenie nie daje takiej satysfakcji jak czytanie oryginału. Książkę, w szczególności opowieść kryminalną czy horror, odbiera się inaczej aniżeli serial fabularny – spokojniej, a przy tym z większą atencją. W słowie pisanym każda deskrypcja, dialog czy bohater (a również postać z drugiego planu) ma wpływ na kształtowanie nastroju snutej opowieści. Niepokój wyzwalany jest u odbiorcy zazwyczaj niespiesznie, lecz pozwala to na skrupulatniejszą analizę przedstawionych wydarzeń oraz relacji bohaterów. Jeśli zatem masz czas i lubisz czytać, daj sobie napędzić strachu literaturze kryminalnej, horrorom oraz thrillerom.

Dane firmy:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa