Podstawowa odzież na motor – co należy kupić?

Więcej o ubraniach na motocykl.

Od dawna wiadomo, iż jazda na motocyklu nie jest najbezpieczniejszą aktywnością. W czasie potencjalnego kolizji prowadzącego motocykl nie zabezpieczają pasy i w pełni odczuwa on intensywność zderzenia. W związku z tym tak ważne dla każdego motocyklisty jest zaopatrzenie się w odpowiednią odzież zaprojektowaną z myślą o jeździe tego typu. Ubranie na motor nie tylko zmniejsza ewentualne obrażenia motocyklisty, ale również chroni go przed wiatrem, deszczem i słońcem, co podnosi wygodę jazdy.

Ubranie na motocykl – z tekstyliów czy ze skóry?

Kompletując odzież na motocykl na początku należy wyposażyć się w kask, bowiem zgodnie z zapisami kodeksu drogowego jego posiadanie jest obligatoryjne, niezależnie od tego czy poruszamy się z niską prędkością na skuterze, czy gnamy sportowym ścigaczem po autostradzie. Jest to także główny element protekcji kierowcy jednośladu, ochraniający głowę przed ranami, które mogą mieć ciężkie konsekwencje dla jego zdrowia, a często i życia.

Do zabezpieczenia pozostałych części ciała podczas jazdy mamy wiele możliwości. Miłośnik jednośladów może skomponować swój ubiór dobierając stosowną spodnie oraz kurtkę przeznaczone z myślą o jeździe na motocyklu lub zdecydować się na kombinezon. W sklepach motorowych do wyboru mamy odzież skórzaną i tekstylną. Nie ulega wątpliwości, skóra jest wyjątkowo wytrzymałym na zniszczenia materiałem, co nie oznacza, że ubrania na motor wykonane z tekstyliów ochrania słabo – stosuje się w nich tkaniny o ogromnej odporności na wysokie temperatury i tarcie. Te elementy garderoby motocyklisty są wyposażone stosowne wzmocnienia chroniące kolana, barki i łokcie, które w czasie wypadku są szczególnie wystawione na otarcia.

Kominiarki, ochraniacze oraz pozostałe dodatki

Innymi kluczowymi elementami odzieży na motocykl są rękawice oraz buty. Rękawice w razie wypadku zabezpieczają dłonie przed poważnymi urazami, jako że to nimi automatycznie osłaniamy resztę ciała wysuwając je przed siebie, przez co narażamy je na bolesne otarcia skóry i złamania. Dobrze zatem wybierać rękawice ze wzmocnionymi modułami zabezpieczającymi wewnętrzną część dłoni oraz kostki. Stosowne buty na motocykl poza tym, iż chronią delikatne kości stopy, dają również lepszą przyczepność, a co za tym idzie dokładniejsze panowanie nad masywnym motocyklem.

W jakie inne dodatki do odzieży na motor warto się zaopatrzyć? To oczywiście plecaki, kominiarki, gogle jeśli stosujemy kask crossowy, jak również dodatkowe zbroje, slidery lub ochraniacze.

Dane firmy:
Legato Motocykle
ul. Mogilska 97
31-545 Kraków

Mob.: +48 697-948-899, +48 697-948-666
E-mail: [email protected]