Książki dla młodzieży – gatunek literatury dla nastolatków

Zobacz, gdzie zamówić książki dla nastolatków, wejdź na https://www.motyleksiazkowe.pl/2783-literatura-mlodziezowa.

Młodzież wychowywana w XXI wieku ma coraz mniejszy kontakt z dobrą literaturą. Młody człowiek wybiera przede wszystkim szybką rozrywkę na komputerze, w telewizorze albo w telefonie, a po książkę z reguły sięga wówczas, gdy jest to obligatoryjna lektura szkolna. I także przez obowiązek analizy tekstów literackich sprzed wieków dla licznych młodych ludzi czytanie dla przyjemności jest dalekim konceptem.

Literatura dla nastolatków – powieści dla czytelników w wieku od 12-18 lat

Nastolatki nie nie mają potrzeby ograniczać się do czytania tylko lektur szkolnych. W ofercie księgarni jest sporo literatury dla nastolatków zarówno polskich jak i zagranicznych pisarzy, którzy rozważają tematy i opowiadają historie intrygujące młodsze pokolenie czytelników. Ta odmiana literatury zyskała swoją nazwę, czyli “literatura Young Adult”. Jest to fikcja pisana dla odbiorcy w wieku od 12-18 lat. Publikacje dla nastolatków czerpią z licznych gatunków literackich: są tu między innymi historie obyczajowe, fantasy i horrory. Jednakże wszystkie te publikacje łączy odwołanie się bezpośrednio do ogólnych doświadczeń młodych ludzi. Książki te piszą więc o nawiązywaniu i zerwaniu przyjaźni, pierwszej miłości, relacjach z rodzicami, odkrywaniu swojej tożsamości czy znajdowaniu własnego miejsca na świecie. Czytanie literatury dla młodzieży umożliwia nastolatkom poczuć, iż inni również mają tożsame problemy przez tych kilka burzliwych lat dorastania.

Dlaczego warto zachęcać młodzież do czytania literatury dla nastolatków?

Polecamy podsuwać nastolatkom inspirującą je literaturę, bo wzmocnienie w nich ochoty czytania dla rozrywki z biegiem czasu przynosi niemało korzyści. Nastolatek, który jest oczytany posługuje się szerszym słownictwem i dobrze radzi sobie z gramatyką i ortografią, co dostrzegalnie upraszcza zdawanie egzaminów z przedmiotów humanistycznych. Jednak poznawanie historii innych ludzi w identycznym wieku to również sposób na rozwinięcie w nastoletnim dziecku empatii oraz dokładniejsze poznanie siebie i prywatnych potrzeb. Co kluczowe, rodzina pod żadnym pozorem nie powinna naśmiewać się z zainteresowań dziecka. Jeśli zatem nastolatek częściej czyta książki o superbohaterach lub zombie nie komentujcie, że to niedorzeczne tylko pozwólcie mu je eksplorować!

Dane firmy:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa