Jeśli szukasz kiszonkek z warzyw, koniecznie wejdź na artmankiszonki.pl.
Kiszone warzywa są tak silnie związane z tradycyjną kuchnią polską, że wydaje nam się, iż jest to głównie słowiański przysmak, sporadycznie spotykany w innych krajach świata. Tymczasem kiszone przetwory warzywne lubiane są nie tylko na starym kontynencie, ale również w Azji oraz w Ameryce Południowej i Północnej.
Kwaszone przetwory warzywne znane są ludzkości od tysięcy lat
Wedle historyków metoda zabezpieczenia żywności przez ich zanurzenie w solance, w soli bądź w zlewie z octu, znana jest ludzkości od przeszło czterech tysiącleci. Ta metoda najprawdopodobniej nie została odkryta w Europie, a na terytorium dawnej Mezopotamii. Żywność poddana fermentacji z pomocą bakterii kwasu mlekowego nie psuje się, ponieważ niska kwasowość zawiesiny, w której jest ona zanurzona, hamuje namnażanie się bakterii gnilnych. Paręset lat temu był to świetny sposób, aby zwiększyć czas przydatności do konsumpcji mięsa, warzyw oraz ryb nawet o kilka miesięcy. W rezultacie przyjął się obyczaj preparowania m.in. kiszonek warzywnych z myślą o jesieni oraz zimie. Kwaszonki od zawsze słyną z właściwości prozdrowotnych, co rzecz jasna jest potwierdzone. Zawierają one np. sporo witaminy C, stąd też żeglarze statków, które miały w magazynie kiszonki, sporadycznie chorowali na szkorbut. Co interesujące, w naszym języku kwaszone przetwory z warzyw nazywa się potocznie “kiszonkami”, tymczasem kiszonka to… pasza objętościowa dla zwierząt np z kapusty lub pulpy ziemniaczanej.
Smak kiszonych przetworów z warzyw różni się w rozmaitych krajach świata
Najbardziej znanym warzywem kiszonym jest ogórek, którego używa się w kuchni w zasadzie w większości rejonów świata, również w Stanach zjednoczonych oraz w Kanadzie, gdzie ten rodzaj przetworów warzywnych nie jest nadmiernie popularna. Natomiast ogórki kwaszone są tam chyba nadzwyczaj lubianym dodatkiem do hamburgerów, sandwiczy i hot-dogów. Nad Wisłą oprócz ogórka, bardzo popularne są kiszona kapusta i buraki, które wykorzystuje się do przyrządzania zup oraz surówek. Jednakże to nie jedyne warzywa, które da się kisić. W innych regionach świata kisi się m.in. rzodkiew, fasolkę szparagową oraz owoce (przykładowo truskawki).
Solanka i ocet zmieniają smak oraz teksturę warzyw, dając im chrupkość i kwasowość. Domowe kiszonki nie tylko warzywne, na przestrzeni wieków stały się podstawą albo ważnym dodatkiem do setek dań narodowych. Trzeba wiedzieć, że smak kiszonych przetworów różnić się w oddalonych od siebie rejonach świata, bo jest on zależny od dodatków do zalewy, których używa się w trakcie kwaszenia. Wskutek tego ogórek wyprodukowany wedle standardowej polskiej receptury, będzie smakował inaczej niż ten wyprodukowany np. w Japonii.
Dane firmy:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice
Mob.: +48 669 997 776
E-mail:
[email protected]