Szczegółowe wiadomości na temat korekcji stożka rogówki. Przekonaj się!
Keratoconus, innymi słowy stożek rogówki, to schorzenie, które w dużym stopniu utrudnia życie – pogarsza jakość widzenia i może być powodem innych chorób oczu. Dzisiejsze kliniki okulistyczne dysponują środkami pozwalającymi sprostać tym problemom. Jak zatem winna przebiegać korekta stożka rogówki?
Stożek rogówki nierzadko towarzyszy innym wadom oczu
Rogówka to przezroczysty element oka, który silnie skupia promienie świetlne. Mieści się przed tęczówką i ma dużo nocyceptorów, jest jednakże ukrwiona w niewielkim stopniu. W okolicy trzydziestego roku życia może ulec zniekształceniu polegającemu na uwypukleniu oraz ścieńczeniu w centralnej części. Dzieje się tak na skutek osłabienia tkanki, która, według niektórych hipotez, ulega oddziaływaniu wolnych rodników. Stożek rogówki wywołuje astygmatyzm i krótkowzroczność, przez co chory widzi znacznie gorzej i staje się wrażliwszy na promienie światła. Pacjenci uskarżają się też na pieczenie oczu, czasem występuje również widzenie podwójne. Stożek rogówki nieraz współistnieje z pozostałymi schorzeniami oczu, m.in. zapaleniem spojówek. Szczęśliwie obecnie skuteczne leczenie stożka rogówki jest osiągalne. Na wczesnym etapie wada jest korygowana z wykorzystaniem okularów lub soczewek kontaktowych, z czasem natomiast potrzebne jest przeprowadzenie zabiegu w klinice okulistycznej.
Korekta stożka rogówki – zabiegi wszczepienia pierścieni śródrogówkowych oraz cross linking
Korekcja stożka rogówki może być prowadzona za pomocą różnych technik. Dzisiaj najbardziej skuteczną metodą na podniesienie ostrości widzenia jest wszczepienie pierścieni śródrogówkowych i cross linking. Współczesne kliniki okulistyczne specjalizują się dodatkowo w korekcie stożka rogówki za pomocą modelowania, tj. zabieg Topoguided. Znakomite efekty zapewniają procedury wykorzystujące technologię mapowania rogówki, która pomaga uzyskać regularną powierzchnię tkanki, a to w rezultacie pozwala na korygowanie krótkowzroczności albo astygmatyzmu przy pomocy soczewek kontaktowych. Chorzy mogą również po kilku miesiącach zapisać się na zabieg z użyciem lasera, który kompletnie zlikwiduje wadę wzroku.
Dane firmy:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]