Presbiopia czyli starczowzroczność – przyczyny i leczenie

Poszerz swoje wiadomości o leczeniu presbiopii.

Starczowzroczność, inaczej presbiopia, to jeden z naturalnych procesów wynikających ze zbliżania się do wieku starczego. Jej przejawem jest utrata zdolności widzenia na nieduże odległości, co praktycznie uniemożliwia czytanie książek, użycie smartfona lub laptopa, pisanie, a także podejmowanie szeregu prostych aktywności. Starczowzroczność jest konsekwencją osłabienia zdolności akomodacji oka bądź jej kompletnej utraty. Metodą na poradzenie sobie z tą dolegliwością może być przepisanie szkieł korekcyjnych, jakkolwiek wywołuje to pewne trudności. Soczewki do bliży utrudniają dostrzeganie dali, okulary progresywne są na ogół drogie, zaś modele dwuogniskowe nie zawsze są komfortowe. Idealnym rozwiązaniem może być więc wyeliminowanie presbiopii w trakcie zabiegu.

Leczenie starczowzroczności. Z jakiego powodu jest konieczne?

Jak już wspomnieliśmy, korekcja starczowzroczności pozwala uchronić się od licznych przeszkód przy wykonywaniu niezbędnych, najłatwiejszych czynności. Jednostki mający to schorzenie (wypada zaakcentować, że nieraz pierwsze symptomy presbiopii pojawiają się już czterdziestce) mają problemy z czytaniem czy korzystaniem z urządzeń elektronicznych, a także jazdą komunikacją publiczną (kłopoty z korzystaniem z planów jazdy) czy robieniem zakupów (w istocie uniemożliwia odczytanie etykiety artykułu). Poza tym, w przeciwieństwie do krótkowzroczności, starczowzroczność nie jest kompensowana przez zdolność ostrzejszego widzenia dalszych obiektów, a używanie okularów okazuje się dla chorego uciążliwe. Nie należy też zapominać, że wada ta się stale zwiększa, a każde kolejne 2 lata lata przynoszą zazwyczaj pogorszenie widzenia w przybliżeniu o 0,25 dioptrii.

Korekcja starczowzroczności – jakie zabiegi są dostępne?

Oprócz korekty przy użyciu okularów, możliwe jest też leczenie starczowzroczności z wykorzystaniem wiązki lasera. Zapewniają one trwałe efekty i eliminują nieodzowność korzystania ze szkieł korekcyjnych. Techniki jak np. PRESBYMAX® są również sposobem na to, aby w toku pojedynczego zabiegu kompletnie zlikwidować wadę w obu oczach.

Dane firmy:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]