Domowe sposoby, jak chronić się przed przeziębieniem

Jesienna aura negatywnie oddziałuje na naszą odporność. Najczęściej męczy nas kaszel, ból gardła oraz nieżyt nosa. Żeby się im nie dać tak łatwo, warto wypróbować domowe metody, które pozwalają oddalić widmo przeziębienia. Przedstawiamy kilka z nich.

Gorąca kąpiel i herbata z cytryną

Choroby atakują nasz ustrój przeważnie wtedy, gdy temperatura ciała obniża się o około 2 stopnie. Z tej przyczyny powinniśmy rozgrzać organizm za pomocą gorącego prysznica czy napoju. Do herbaty można wrzucić sok z pomarańczy albo cytryny, które zawierają znaczne ilości witaminy C. Świetnym dodatkiem jest też bogaty w substancje przeciwzapalne imbir oraz szczypta cynamonu. Aby poprawić smak herbaty warto sięgnąć po sok z malin. Jeżeli idzie o gorącą kąpiel, urozmaićmy ją paroma kroplami olejku eterycznego, np. pichtowego, szałwiowego lub eukaliptusowego, co w dodatku wpłynie zbawiennie na oczyszczenie nosa.

Bakteriobójcze syropy z cebuli i czosnku

Czosnek oraz cebula również są źródłem witamin. Na ich bazie opracowuje się domowe syropy przeciw przeziębieniu. Syrop cebulowy jest jedynym z budżetowych i najszerzej rozpowszechnionych sposobów walki z chorobami. Jak go przygotować? Do pokrojonej cebuli dodajemy cytrynę, a następnie polewamy miodem. Miksturę odstawia się na chwilę, aby cebula puściła sok. Taki syrop trzeba spożywać w odstępach po kilka godzin. Tak samo można zrobić z czosnkiem, który zawiera allicynę – związek o właściwościach przeciwbakteryjnych. W tym celu wystarczy rozetrzeć kilka ząbków czosnku, polać je sokiem z cytryny oraz dodać troszkę wody. Tak przygotowany syrop leczniczy również powinno się pić kilka razy w ciągu dnia.

Miód, masło oraz mleko na ból gardła

Kiedy nasila się wrażenie drapania w gardle, wypada przetestować kompozycję mleka, masła oraz miodu. Doskonale nadje się ona do nawilżania błon śluzowych gardła. W przypadku tego napoju należy mieć na uwadze, by mleko nie było wrzące, dlatego że osłabi to dobroczynne działanie pozostałych składników. Dla złagodzenia podrażnień gardła zaleca się również płukanie gardła wodą z solą oraz picie szałwii w postaci herbaty.

Czemu powinniśmy chronić się przed przeziębieniem?

Pomimo, iż zwyczajne przeziębienie nie jest ciężką chorobą, to nie leczone może doprowadzić nawet do zapalenia płuc. W razie pojawienia się pierwszych objawów warto zacząć od leczenia domowymi sposobami. Pamiętajmy jednak, iż jeżeli objawy nasilają się to trzeba zapisać się na wizytę do internisty.