Topaz mistyczny – biżuteria na wszystkie okazje

Potrzebujesz topazu mistycznego? Zobacz tu.

Wspaniały wygląd i nietypowy, jak na topaz, odcień to najważniejsze zalety topazu mistycznego, od lat szczycącego się wielkim uznaniem miłośników ozdób. Mimo że na pierwszy rzut oka można mylnie stwierdzić, że to odmienny kamień, topaz mistyczny okazuje się w rzeczywistości zwykłym topazem. Jego wyjątkowe walory są rezultatem specjalnej techniki wyrobu – prawdziwy topaz jest podczas niej poddawany działaniu dużej temperatury i pokrywany niezauważalną warstwą kruszcu szlachetnego. To z tego względu topaz mistyczny prezentuje się tak zachwycająco.

Kolory topazu mistycznego

Odcienie, jakie ma topaz mistyczny zależne są w szczególności od kruszcu, z którym jest połączony. Szczególnie często spotykany jest karmazynowy topaz mistyczny, który powstaje w kąpieli z tytanem. Chrom sprawia natomiast, iż kamień ma purpurowy kolor, błękitny zaś jest skutkiem podgrzania kamienia bez jakichkolwiek dodatków. Najlepsze efekty przynosi stosowanie czystego topazu – szczególnie pozyskanego w Afryce, Brazylii oraz Azji.

Zastosowanie topazu mistycznego

Jak w poprzednim akapicie napisaliśmy, wspaniałe cechy topazu mistycznego są wysoko doceniane przez jubilerów. Chętnie używają go zatem do wyrobu naszyjników, kolczyków i pozostałych ozdób. Wbrew pozorom biżuteria z topazem mistycznym może być noszona częściej niż jedynie do eleganckich strojów – świetnie wygląda także w pracy. Ważna okazuje się też mnogość kolorów, dzięki której prościej możemy dobrać biżuterię do danej kreacji.