Obrączki ślubne – kilka słów o ich ciekawej historii

Sprawdź, gdzie kupić obrączki Kraków.

Dla wielu osób dzień ślubu jest niezwykle poruszającym dniem w życiu. Ceremonia ta łączy małżonków do końca życia, a symbolem ich uczucia, wierności i oddania są obrączki ślubne, które wsuwają sobie nawzajem na palce.

Mężowie nie zawsze mieli obrączki

Z początku nie rozróżniano pierścieni zaręczynowych od obrączek, więc ich historia jest wspólna i sięga daleko w Starożytność. Zaledwie w XIII w. Kościół Katolicki uznał obrączki w prawie kanonicznym, dzięki czemu wręczenie żonie pierścionka stało się elementem obrzędu ślubu. Niewiele osób wie jednakże, że mężowie zaczęli nosić na palcu obrączkę ślubną kilkaset lat później. I chociaż wcześniej bywały przypadki, iż wsuwali pierścienie na palec obrączkowy jak odjeżdżali na wojenne wyprawy, niemniej jednak tradycja ta rozpowszechniła się szeroko w minionym stuleciu, a dokładniej w okresie II Wojny Światowej. Obrączka miała przywodzić na pamięć wojakowi, iż w domu czeka na niego żona, za którą ma walczyć i której ma obowiązek pozostać wierny. W naszym kraju nosi się obrączki na palcu serdecznym prawej dłoni, jednakże w wielu krajach, jak na przykład w Czechach, w Kanadzie, na Słowenii albo w Irlandii, zakłada się je na lewą dłoń, gdzie zgodnie z niegdysiejszymi przesądami biegnie legendarna “żyła miłości”, która prowadzi wprost do serca. pierścionków zaręczynowych, narzeczeni poszukują oraz przymierzają obrączki ślubne wspólnie, jednak obyczaj podpowiada, że kobieta nie powinna za nie płacić, ponieważ jest to zadanie przyszłego męża.

Obrączki ślubne – dawniej z mosiądzu, teraz z platyny lub złota

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki wyróżniają się mniej krzykliwym wzornictwem. Przez okres wielu stuleci wykonywano je z najrozmaitszych materiałów, bardziej lub mniej trwałych. Dopiero później użyto do tego metale (jak żelazo lub mosiądz), które uosabiały niezłomność uczucia. Dzisiaj do ich wytworzenia używa się głównie platyny i złota, które są oznaką zaufania do współmałżonka. Naturalnie, są one także w wielu przypadkach inkrustowane kamieniami szlachetnymi, jednak w dalszym ciągu najchętniej nabywane są uniwersalne, gładkie złote pierścienie i subtelne nowoczesne obrączki, w których zastosowano dwa typy złota (przykładowo białe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wykonywaniu obrączek, mają też często w swojej ofercie grawerunek. Mamy zatem możliwość personalizacji obrączki grawerując do nich imię małżonka, datę ślubu albo ważny dla małżonków cytat.

Dane firmy:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]