5 największych muzeów biżuterii w Europie

Wprawdzie największe i najpiękniejsze muzea biżuterii znajdziecie w Azji, ale i w Europie miłośnicy biżuterii i kamieni szlachetnych mają szanse na obejrzenie unikatowych egzemplarzy biżuterii. Zima i wczesna wiosna to świetny moment na wycieczkę do Londynu czy Wiednia i odwiedzenie jednego z nich. Gdzie warto zaglądnąć jeśli kochasz biżuterię?

Swarovski Crystal Worlds – Austria

W Wattens w Austrii (nieopodal Innsbrucku) mieści się jedno z najważniejszych miejsc dla miłośnika błyskotek. Najlepszy okres by odwiedzić Crystal World to przełom stycznia i lutego! Odbywa się tam wtedy Festiwal Światła. Ogromne kryształowe ogrody podświetlane są laserami. Efekt jest naprawdę niezwykły. Dodatkowo, w czwartki i soboty organizowane są specjalne pokazy. Warto dodać, że Crystal World jest szczególnie przyjazny dzieciom – czeka na nich mnóstwo atrakcji.

Bilet do Swarovski Crystal Worlds kosztuje 19 euro. Uważajcie jednak na dodatkowe pokusy, bo na terenie parku znajduje się też sklep z biżuterią Swarovskiego. Trudno się powstrzymać od zakupów.

Diamond Museum, Holandia

Będąc w stolicy Holandii warto odwiedzić Muzeum Diamentów. W końcu Amsterdam to (obok Antwerpii) ich stolica. Do dziś Amsterdam to jedno z najważniejszych miejsc handlowych dla tych minerałów. W Muzeum można zobaczyć repliki wszystkich znanych diamentów i na własne oczy przekonać się co znaczą konkretne karaty. Poza tym Muzeuum prezentuje również repliki diamentowych biżuterii celebrytów oraz kolekcję słynnych koron królewskich.

W Amsterdamie warto też odwiedzić Coster Diamonds – muzeum wraz z pracownią i szlifiernią. Można na własne oczy zobaczyć jak wygląda szlifowanie diamentów.

Bilet do Diamond Museum Amsterdam kosztuje 10 euro.

Regalia of Sweden, Szwecja

To muzeum dla miłośników klejnotów królewskich. W kolekcji znajdują się przede wszystkim berła korony oraz część noszonych na uroczystości klejnotów. Są niezwykle cenne, niektóre mają aż kilkaset lat historii. Ponieważ oglądamy prawdziwe klejnoty a nie repliki, ich blask zachwyca.

Muzeum Wiktorii i Alberta, Wielka Brytania

W stolicy Anglii nie sposób ominąć muzeum Wiktorii i Alberta. Uznawanego za najlepsze muzeum biżuterii w Europie. Poświęcone jest w całości rzemiosłu i sztuce użytkowej. Klejnoty, które można obejrzeć w Muzeum to nie tylko czasy Tudorów, Stuartów i epoka wiktoriańska, ale również pochodzące z Afryki i Azji eksponaty zdobywane podczas wypraw kolonizacyjnych. W Muzeum znajduje się ponad 3000 eksponatów w obszarze samej biżuterii (poza tym moda i sztuka użytkowa)

Wstęp do muzeum jest bezpłatny.

The Museum of the Jewellery Quarter, Wielka Brytania

W Birmingham znajdziecie Muzeum Dzielnicy Jubilerskiej. Otworzone stosunkowo niedawno (w 1992 roku) jest idealnym odwzorowaniem warsztatu jubilerskiego i opowiada ponad 200 letnią historię jubilerstwa w Birmingham. Jeśli interesuje was bardziej proces wytwarzania biżuterii niż same błyskotki, to miejsce musicie odwiedzić.

Wstęp do muzeum to koszt 7 Funtów.

Źródło tekstu: https://blog.bizutik.pl/ciekawostki/5-najwiekszych-muzeow-bizuterii-w-europie/