Jak powinno wyglądać żywienie starszych psów?

Podstawy żywienia starszych psów

            Żywienie psów które są już seniorami jest bardzo ważne. Przede wszystkim należy je zmienić niż to które było do tej pory. Wynika to z faktu iż psy te zmieniają swoje nawyki oraz strukturę kostną. Stają się bardziej ociężałe, leniwe i mniej ruchliwe. Starszy pies powinien zjadać bardzo wartościowe jedzenie jednak mniej kaloryczne. Również ilość powinna być zmniejszona przynajmniej o jedną piątą. Warto takie tematy poruszać z weterynarzem ponieważ on często wie jakie pokarmy zalecić dla starszego psa.

            Ogólne normy mówią iż powinny to być wysoko odżywcze pokarmy złożone z witamin, minerałów, mikroelementów. Warto zwracać uwagę również na ilość białka która także ma znaczenie. Jedzenie jakie starsze psy mogą zjadać może być zarówno karma ze sklepu jak i domową. Najlepsza jest jednak mieszanka która pozwala zachować psu siły oraz energię również w takim wieku. Energia musi być o wiele bardziej dostosowana ponieważ psy starsze są bardziej narażone na otyłość.

Karma dla starszych psów

            Karma dla starszych psów jest specjalnie przygotowana przez producentów. Mają oni na względzie te psy, ponieważ wiedzą że potrzebują one już innych składników. Sucha karma przede wszystkim wzbogacona jest o składniki mineralne i witaminy. Jeśli ktoś podaje swojemu starszemu psu suchą karmę to powinien wybierać specjalny zestaw dla swojego psa. Są one oznaczone dzięki czemu wiadomo że dotrze do właściwego odbiorcy.

            Ponadto taka karma zawiera również ryż który dostarcza dużej ilości składników mających na celu chronić żołądek psa. Dodatkowo w takiej karmie została zmniejszona ilość tłuszczu co sprawia że pies nie czuje się ociężały i nie zapada tak często na choroby. Taka karmę należy podawać codziennie lub co drugi dzień w zależności od stosowanej diety dla psa i rasy. Można również dostać w sklepach suchą karmę której składnikiem jest chude mięso kurczaka czy jagnięcia. Oczywiście jest ona tak zmielona żeby pies z łatwością to zjadł.

pies
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

Dieta dla starszych psów

            Stasze psy powinny mieć wystosowaną specjalną dietę tak aby mogły dobrze i sprawnie funkcjonować. Ten okres u starszych psów jest niezwykle ważny tym bardziej że ilość ruchu jest ograniczona. Dietę komponuje się razem z lekarzem weterynarzem, ponieważ należy wziąć pod uwagę kilka czynników. To co najważniejsze to to że starszy pies powinien zjadać dużo białka, mniej tłuszczu ale za to znaczną ilość witamin i wszelkich składników dla jego zdrowia.      Weterynarze zalecają w diecie stosowanie dla psów ryb, drobiu ponieważ są to chude i delikatne mięsa. Oczywiście powinny być miękkie i podawane razem z innymi produktami. Mogą to być warzywa gotowane takie jak marchew, ziemniaki, czy buraki. Dają one psu ochronę przed zaburzeniami żołądkowymi oraz chorobami układu jelitowego. W diecie nie może zabraknąć również witamin i minerałów które dodaje się do pożywienia w postaci tabletek. Są one przepisane przez weterynarza aby wzmocnić organizm starszego psa.

pies
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

Konsekwencje nieprawidłowego żywienia

            Starsze psy są bardzo narażone na różne dolegliwości wszelkich układów. Każdy jego właściciel wie że pies w tym wieku bardzo się zmienia. Staje się bardziej zwierzęciem domowym i lubi tam długo przebywać. Dlatego jego dieta i dobrane produkty muszą być bardzo starannie przygotowane. Również właściciel powinien wiedzieć kiedy je zacząć podawać. Jeśli zostanie to zaniedbane wówczas mogą być bardzo trudne konsekwencje. Jedną z nich są wszelkiego rodzaju choroby układu pokarmowego lub sercowo naczyniowego.

            Starsze psy gorzej przechodzą takie dolegliwości, ponieważ ich organizm jest o wiele słabszy. W tym celu warto od pierwszych dni sprawdzać jak zachowuje się pies oraz czego nie chce jeść. Są to pierwsze oznaki które również dają sygnał że warto wybrać się do weterynarza. Nieprawidłowe żywienie na dłuższą metę prowadzi oczywiście do wyczerpania organizmu psa i w konsekwencji do jego zgonu. Dlatego jeśli oznaka jest złe samopoczucie psa, otyłość, nadwaga lub brak apetytu mogą to być pierwsze objawy że dzieje się coś niedobrego.