Czy powinno się karmić pająki – obszerny poradnik

Czym karmi się pająki

            Pająki należy karmić jedzeniem dla nich naturalnym. Oznacza to że powinny dostawać każdego dnia różnego rodzaju robaki, muchy, ćmy, świerszcze i podobne owady. Jest to najlepsze pożywienie dla pająków, ponieważ dostarcza im niezbędnego białka oraz substancji energetycznych. Nie powinno się pająka przyzwyczajać do jedzenia przeznaczonego dla człowieka, ponieważ może mu ono zaszkodzić. Zanim ktoś zacznie hodować pająki to powinien nabyć wiedzę na temat karmówki dla tych stworzeń.

Woda jako rodzaj karmówki

            Niektórym ludziom wydaje się że pająki to stworzenia które nie potrzebują wody. Jednak to błędne przekonanie, ponieważ są to zwierzęta jak każde inne. Pobierają malutkie ilości wody w postaci kropelek. Za pomocą własnych odnóży nabierają je sobie do jamy gębowej i w ten sposób odżywiają swoje ciało wodą. W hodowli pająków należy pamiętać o tym aby obok karmy postawić małą miseczkę ze świeżą wodą. Pająk sam sobie ją nabierze kiedy będzie chciał. Nie trzeba mu wody specjalnie podawać, ponieważ on ma ku temu odpowiednie możliwości. Również wodę należy podawać innym owadom oraz robakom które są przeznaczone do hodowli dla pająków.

pająk
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

Częstotliwość karmienia pająków

            Pająki są stworzeniami które potrzebują zapasu energetycznego. Te hodowane w domu mają mniejsze zapotrzebowanie, ponieważ nie żyją w swoim naturalnym środowisku. Dlatego wystarczy że co kilka godzin zostanie mu podana karmówka jako kilka much czy też świerszczy. Oczywiście wiele zależy tutaj również od gatunku pająka. Dlatego należy zadbać o to aby w pojemniku była wystarczająca ilość jedzenia. Kiedy tego zabraknie, należy uzupełniać. Pająki zazwyczaj same w odpowiedniej dla siebie porze sięgają po pożywienie. Wystarczy im je tylko podsunąć tak aby łatwo mogły je zjeść.

Hodowla owocówek dla pająków

            Pająki potrzebują co jakiś czas świeżego pożywienia dla siebie. W tym wypadku można im tego dostarczyć hodując je w domu. Należy użyć do tego przynęty w postaci jakiegoś owocu. Kiedy przyfrunie do niego kilka much należy je zamknąć razem z tym owocem w słoiku. Na wierzch warto założyć choćby ligninę po to aby muchy czy inne owady nie zdechły. Jest to oryginalne i naturalne pożywienie które można podać pająkom już wieczorem. Żywe owady dla pająka jako karmówka jest jednym z najlepszych sposobów aby urozmaicić mu dietę.

Hodowla drewnojada dla pająków

            Na karmówkę dla pająków nadają się również drewnojady. Są to odmiany larw chrząszczy które sięgają nawet pięciu centymetrów długości. Można je wyhodować w domu, ponieważ jest to stałe pożywienie dla pająków. Potrzebne do tego są stare spróchniałe drewna i odpowiednie pomieszczenie. Jeśli ktoś nie posiada takich warunków, to można je stworzyć sztucznie w pojemniku. Karmówka w postaci larw chrząszczy wystarcza pająkowi nawet na kilka tygodni. Larwy chrząszczy można dokarmiać odrobiną warzyw po to aby mogły nabrać odpowiedniej masy.

pająk
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

Hodowla mącznika młynarka

            Jednym z ulubionych robaków jakimi żywią się pająki jest larwa mącznika młynarka. Zazwyczaj rozwija się w produktach zbożowych lub starym drewnie. Jeśli ktoś posiada gospodarstwo wówczas z łatwością wyszuka takie pożywienie dla pająka. Można je również wyhodować stwarzając podobne warunki jak dla larwy drewnojada. Taka karmówka dostarcza pająkom wszelkich substancji organicznych, które dają siłę i energię. Larwy mącznika młynarka można odżywiać odrobiną wartych, owoców jak również drobinkami chleba.

Świerszcze hodowane dla pająków

            Kolejną karmówką dla pająków mogą być świerszcze. Można je nałapać zarówno na polu, łące jak również wyhodować w domu. Wiele zależy od tego jaką ilość pająków należy wykarmić oraz ile potrafią zjeść. Hodowanie świerszczy nie jest trudnym zadaniem, ponieważ można je trzymać w małych pojemnikach. Warto podawać je pająkom jako świeże. Można również pojemniki wyłożyć torfem i podawać im drobinki skorupek od jaj. Niektórzy hodują świerszcze od larwy aż do owada dorosłego. Wówczas jest to doskonała karmówka dla pająka w warunkach domowych.