Izolacja fundamentów ma ogromne znaczenie

Ochrona fundamentów przed szkodliwym wpływem wody, wilgoci i wyziębienia jest jednym z najistotniejszych etapów budowy stabilnego, bezpiecznego obiektu budowlanego. Wilgoć wnikająca w mury z czasem doprowadzi do osłabienia ich struktury, a wykwity pleśni i grzybów z biegiem czasu odbiją się negatywnie na zdrowiu lokatorów.

Kto przeprowadzi hydroizolację fundamentów?

Planując budowę obiektu, należy zostawić opracowanie najlepszego sposobu hydroizolacji zawodowcom, którzy mają wieloletnie doświadczenie nie tylko w zabezpieczaniu przed wilgocią nowych budowli, ale także w odtwarzaniu hydroizolacji w tych już ukończonych. Wiedzą oni, jakich błędów wystrzegać się oraz jakie technologie i materiały hydroizolacyjne sprawdzą się idealnie w danej sytuacji. Wszak zastosowanie adekwatnych technologii izolacji fundamentów może różnić się zależnie od tego, czy zamierzane jest wykonanie ławy i ścian fundamentowych, fundamentów z bloczków betonowych bądź osadzenie budowli na płycie fundamentowej. Kluczowa jest także gruntowna analiza warunków wodnych na obszarze, na którym zamierzana jest budowa. Dzięki niej można określić czy potrzebna jest izolacja przeciwwilgociowa (realizowana na gruntach, w które woda w mgnieniu oka wsiąka i nie spiętrza się przy fundamentach) czy też przeciwwodna (tam, gdzie istnieje niebezpieczeństwo podtopień lub podłoże jest na tyle spoiste, że po opadach fundamenty mogą długi czas stać w wodzie).

Sposoby zabezpieczenia fundamentów

Zależnie od rodzaju fundamentów, do ich protekcje przed wilgocią stosuje się różne metody. Płytę fundamentową, na której na ogół stawia się budynki tam gdzie jest wyższy poziom wód gruntowych, można hydroizolować od dołu wykonując warstwę izolacji ciężkiej. Z kolei nową betonową ścianę fundamentową można pokryć powłoką uszczelniającej wyprawy cementowej, przy czym najlepiej zastosować ją zarówno na wewnętrznej, jak i zewnętrznej powierzchni. W przypadku ścian z cegły najlepiej zda egzamin zastosowanie izolacja pionowa i poziomej, która zatrzyma kapilarne wnikanie wody w mury.

Wykonanie hydroizolacji fundamentów również wypada powierzyć profesjonalistom, ponieważ nagminnym błędem niedoświadczonych ekip jest lekceważenie wskazówek wyszczególnionych w projekcie budowlanym (m.in. tych dotyczących wymogów i sposobów aplikacji materiałów hydroizolacyjnych) albo wykorzystanie ich tanich zamienników, nie mających analogicznych właściwości wodochronnych. Niewłaściwe wykonanie prac czy wykorzystanie materiałów nieadekwatnych do stopnia obciążenia wilgotnością może powodować, że będzie ona nieskuteczna.