Hydroizolacja – zabezpieczenie obiektu przed wilgocią

W toku budowy każdego obiektu, niezależnie czy jest to dom jednorodzinny czy biurowiec, już na etapie planowania należy zatroszczyć się o odpowiednie zabezpieczenie budynku przed wilgocią. Woda, która z czasem może przedostać się do nieprawidłowo lub w ogóle niezabezpieczonych murów obniży ich trwałość i potencjał izolacji cieplnej, a także przyczynić się do rozwoju szkodliwych dla zdrowia grzybów i pleśni.

Które elementy budynku trzeba zabezpieczyć hydroizolacją?

Do głównych elementów, jakie powinno się chronić przed wilgocią należą głównie piwnice, dachy, fundamenty, balkony i tarasy zielone, a zatem te części konstrukcji, które mają bezpośredni kontakt z czy też opadami atmosferycznymi. Każda budowa obiektu winna być poprzedzona szczegółową ekspertyzą i konsultacją z zawodowcami, którzy podpowiedzą, jakie elementy wymagają zabezpieczenia przed wilgocią i jakiej techniki należy użyć w odniesieniu do konkretnych segmentów budynku. Przykładowo, na ścianie fundamentowej z betonu tworzy się izolację przeciwwodną, pokrywając ją powłoką uszczelniającej wyprawy cementowej (najlepiej i z zewnątrz i od środka), a w przypadku ścian z bloczków betonowych – zaprawą wodoszczelną. W trwałych ścianach z pustaka wypalanego, cegły czy dziurawki rekomenduje się wykonanie poziomej i pionowej bariery dla wody. Natomiast tarasy izoluje się wielowarstwowo, pamiętając o tym, by każda warstwa posiadała spadek przeciwdziałający kumulacji wody między nimi i odprowadzający ją. Podobnie hydrolizuje się też balkony.

Hydroizolacja – komu ją powierzyć?

Kluczowe jest, aby planowanie hydroizolacji, powierzyć profesjonalnej ekipie, mającej wieloletnie doświadczenie w wykonywaniu prac hydroizolacyjnych. Deweloperzy, generalni wykonawcy oraz inwestorzy skorzystają na współpracy ze zawodowcami w czasie prac związanych z hydroizolacją spodu płyt i ścian fundamentowych, uszczelnianiem zbiorników, przemysłowych obiektów żelbetowych oraz budynków w systemie „białej wanny”, jak również montażem taśm dylatacyjnych, taśm PVC, uszczelek pęczniejących czy węży iniekcyjnych. Natomiast na zamówienie zarządców ukończonych już budynków ekipa ekspertów od hydroizolacji zajmie się m.in. uszczelnieniem, naprawą i inwentaryzacją przecieków wody, reperacją balkonów i tarasów, wzmocnieniem gruntów pod fundamentami oraz uszczelnieniem podszybii windowych.