Do czego wykorzystuje się szalunki podczas budowy?

Szalunki Kraków zamówisz na sklep.abcszalunki.pl.

Szalunki, zwane również deskowaniem, to tymczasowe konstrukcje pozwalające na wznoszenie ścian budynków. Zwykle używa się ich w przypadku wylewania ścian z betonu – wówczas są one potrzebne do tego, żeby odpowiednio je ukształtować i zapobiec rozlewaniu się mieszanki. Poza tym szalunki stosuje się też w czasie stawiania budynków murowanych, gdzie ich zastosowanie pozwala na wykonanie prześwitów na drzwi, okna oraz bramy. W tym artykule wytłumaczymy, z czego robi się obecnie szalunki i jak mogą znaleźć je inwestorzy.

Typy szalunków

Najstarszym rodzajem szalunków jest struktura wykonana z grubych sklejek zespolonych ze sobą za pomocą gwoździ ewentualnie desek drewnianych, która po rozebraniu może być wykorzystana ponownie. Rozbiórka takich szalunków jest jednakże ciężka – większa część inwestorów oraz wykonawców decyduje się zatem na zastosowanie szalunków wielokrotnego wykorzystania – systemów służących do błyskawicznego i nieskomplikowanego rozkładania oraz składania. Tego rodzaju szalunki mogą być wytworzone z metalu, drewna lub sklejki, a także łączyć w sobie dwa a nawet trzy materiały. Zwykle jednak wykorzystuje się sklejkę – głównie z takich gatunków drewna jak topola i brzoza, a całą konstrukcję łączą łączniki, narożniki, belki i głowice ze stalowe lub aluminiowe.

Wynajęcie szalunków – kto powinien skorzystać?

Podmioty cyklicznie zajmujące się pracami budowlanymi dysponują własnymi szalunkami. Inaczej jest jednak w przypadku inwestorów indywidualnych, którzy zamierzają zamierzających wybudować jeden obiekt oraz zespołów, które zwykle oferują inne usługi. Kupno wszystkich elementów potrzebnych do wykonania szalunku byłoby całkowicie nieopłacalne . Dużo rozsądniejszym wyjściem jest wynajęcie szalunków.

Dane firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]