Co to są dźwigary i gdzie się ich używa?

Znajdź dźwigar.

Szalunki to struktury potrzebne na większości budów. Przy ich użyciu możliwe jest nadanie zamierzonego kształtu ścianom wylewanym z betonu, jak również wykonanie w nich wlotów na drzwi i okna. Szalunki okazują się także potrzebne przy budowie stropów – w takim przypadku ich kluczowym elementem są dźwigary. Bez ich zastosowania nie byłaby możliwa budowa wielokondygnacyjnego obiektu. Dźwigary sprawiają, iż sklepienie nie opada natychmiast po wylaniu i może utwardzić się. Z jakich materiałów wytwarza się dźwigary? Gdzie można je kupić?

Z jakich drzew wykonane są dźwigary?

Dźwigar poddawany jest sporym obciążeniom, które osiągają kilkadziesiąt ton. Z tej przyczyny jego kluczowym przymiotem jest wytrzymałość. W dużym stopniu maja na nią wpływ dwa elementy – jakość produkcji oraz typ użytych do tego surowców. Powinny one być rzetelnie wyselekcjonowane i wypróbowane pod kątem wytrzymałości na spore naciski. Najodpowiedniejszym surowcem jest lite drewno takich drzew jak sosna, buk, topola i olcha. Bardzo istotne jest też właściwe pokrycie dźwigarów impregnatem, które zabezpieczy je przed negatywnym wpływem wody, spoiw i pozostałych płynnych chemikaliów używanych na budowie – a więc czynników, które często niszczą strukturę drzewa.

Dźwigary – można je wypożyczyć

Podmioty, które regularnie zajmują się budową wielokondygnacyjnych obiektów dysponują swoimi dźwigarami. Ich zakup oraz przechowywanie wiąże się jednak z pewnymi kosztami. Szczęśliwie przedsiębiorstwa, które od czasu do czasu podejmują się zleceń tego rodzaju, mogą uniknąć wspomnianych przeszkód. Najlepszym wyjściem dla nich będzie skorzystanie z usług podmiotu, który oferuje wynajem dźwigarów, jak również pozostałych elementów szalunków.

Dane firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]