Odnajdywanie zapomnianych przodków – tworzenie drzew genealogicznych

Wiedza o historii rodu wymagana jest do rozwoju poczucia własnej tożsamości. To na wiadomościach o krewnych budowana jest świadomość własnego Ja. Znacznej części z nas całkowicie wystarczy wiedza o rodzinie przekazywana przez rodziców i dziadków. Ale znajdują się i tacy, dla których to nie wystarczy. To właśnie dla nich utworzenie drzewa genealogicznego jest rewelacyjnym rozwiązaniem.

Drzewa genealogiczne, czyli żmudna praca , która wymaga wytrwałości

Przygotowanie drzewa genealogicznego – głównie takiego , które sięga kilka pokoleń wstecz – bez wątpienia nie jest proste. Wyszukiwanie dat czy miejsc przyjścia na świat oraz śmierci poszczególnych krewnych wymaga naprawdę wielkiego nakładu pracy. Informacje odnaleźć można w trudno dostępnych archiwach miejskich oraz księgach parafialnych. Zazwyczaj można przeglądać je bezpłatnie. Są jednak i takie miejsca, gdzie trzeba wnieść niemałą opłatę. Koszt przygotowania drzewa genealogicznego uzależniony jest od ilości pokoleń, które mają zostać ujęte. Warto pamiętać, że wysokość wydatków może także wzrosnąć wraz z koniecznością odbywania podróży do następnych parafii czy urzędów miejskich rozrzuconych po kraju. Rzadko bowiem rodzina od od wieków przebywa na terenie tego samego miasta.

Drzewa genealogiczne – dlatego powinno się je przygotować?

Na początku stwierdziliśmy, że wiedza na temat własnych przodków jest pomocna do wytworzenia poczucia swojej tożsamości. Umożliwia w pełni stanie się elementem niewielkiej wspólnoty, jaką są najbliżsi. Sprawia to również, iż nie czujemy się samotni we współczesnym świecie. To właśnie dlatego obecnie bardzo dużo osób podejmuje decyzję o zleceniu opracowania drzewa genealogicznego.